Ask HILTIForumWebinariaArtykuły branżowe
Ask HILTI

Działanie programu Profis Engineering

Posted by Tomasz Pelczar4 miesiące temu
Działanie programu Profis Engineering

Dzień dobry. Mam pytanie o dlaczego program nie liczy jednej kotwy. W programie jest moduł do przeprowadzenia takiej analizy, a co by nie wprowadzać do obliczeń to ten program nie jest w stanie tego policzyć. Program próbuje "naprowadzać" projektanta, aby wprowadzał kolejne parametry, które wydaje się mają pomóc w obliczeniu, ale i tak ostatecznie nie jest w stanie wykonać obliczeń. Przykład to jedna kotew HSU M12 obciążona siłą wyrywającą 1kN. Jaki sens ma zatem wprowadzanie takiego modułu, jak nie ma możliwości wykonania poprawnych obliczeń, które nie będą budziły zastrzeżeń?
Pozdrawiam
Paweł Grossman

ENGINEERING,Błąd programu Profis

5 Odpowiedzi
Posted by  HILTI Technical Competence Center4 miesiące temu
Zweryfikowane przez Hilti

Dzień dobry,
Uzyskuje ten sam błąd w przypadku zastosowania obliczeń dla płyty elastycznej - po prostu dany układ nie jest możliwy do policzenia w ten bardziej zaawansowany sposób. Na screenie pokazałem krok po kroku gdzie trzeba kliknąć i zmienić płytę na sztywną by uzyskiwać na bieżąco wyniki dla wybranej kotwy.
Pozdrawiam


Posted by  HILTI Technical Competence Center4 miesiące temu

Dzień dobry,
W programie można przeliczać pojedyncze kotwy (screen w załączeniu). Proszę podesłać jakieś screeny z programu i plik obliczeniowy na adres WsparcieTechniczne.pl@hilti.com.
Postaramy się znaleźć przyczynę takiego zachowania programu.
Pozdrawiam


Posted by Tomasz Pelczar4 miesiące temu

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Przesyłam zrzut ekranu i plik obliczeniowy (nie wiem czy jest on właściwie zapisany).
Dodam jeszcze, ze to nie pierwszy raz gzie mam wrażenie, że co jest nie tak z obliczeniami z Waszego oprogramowania.
Sprawdzanie podobnych połączeń w oprogramowaniu RawlPlug lub Fisher daje inne wyniki, blizsze rozsądkowi, a w Waszym płatnym programie dzieją się jakieś dziwne rzeczy.
Nie napawa to optymizmem.


1 comment on this reply
Posted by  HILTI Technical Competence Center4 miesiące temu
Dzień dobry, Proszę wysłać screen na maila: WsparcieTechniczne.pl@hilti.com. Będzie wygodniej, Pozdrawiam

Posted by  HILTI Technical Competence Center4 miesiące temu
Dzień dobry,Już widzę gdzie jest problem i ewentualne rozbieżności. Po lewej stronie ma Pan w zakładce „Obciążanie / typ obliczeń” wybraną opcje modelowanie płyty podstawy jako „elastycznej” – jest to dodatkowa opcja w PE Premium. W tej sytuacji po zamodelowaniu płyty podstawy wraz z profilem i ewentualnym użebrowaniem następuje weryfikacja sztywności płyty metodą elementów skończonych – w celu porównania jej z płytą idealnie sztywną. Takiej opcji na mój stan wiedzy nie ma w oprogramowaniu konkurencji, dodatkowo bez płyty nie można wykonać takich obliczeń – stąd komunikaty.Musi Pan wybrać w polu rodzaj obliczeń „sztywna”. W takiej sytuacji można zamodelować pojedynczą kotwę bez płyty, a przy płycie program zakłada z góry, że jest ona wystarczająco sztywna by zapewnić odpowiedni rozkład sił w kotwach – tak jak działa typowe oprogramowanie dostępne na rynku.Pozdrawiam

1 comment on this reply
Posted by Tomasz Pelczar4 miesiące temu
Przesyłam jeszcze jeden zrzut ekranu, bo chyba operujemy innymi programami. Na obrazku skrajnie nie rzeczywisty przypadek obliczeniowy, tzn mocowanie na jedną kotew, blacha podstawy grubości 30mm, przy sile wytywającej 1 kN i pozostałe 0kN, beton B50, zasosowane wszystkie zalecenia programu (metoda obliczeniowa SOFA, wypełnienie otworów) a program dalej nie może sobie poradzić z obliczeniami, czegoś co z doświadczenia wiadomo, że musi mieć aż nadto zapasu nośności i sztywności.

Posted by Tomasz Pelczar4 miesiące temu

Na obrazku pokazałem przypadek obliczeniowy: blacha bardzo sztywna, obciążenie tylko 1 kN wyrywania, beton B50, zastosowane wszystkie zalecenia programu (wypełnij otwory, zastosuj metodę obliczeniową SOFA, itd) a program dalej ma problem z policzeniem czegoś co bez liczenia ma spory zapas nośności i sztywności. To jest przypadek bardzo łatwy do wyłapania, że program nie liczy tego, albo robi to źle, ale w bardziej skomplikowanych przypadkach, już dużo trudniej zweryfikować poprawność rozwiązania. Podobne niejasne metody są przy stosowaniu zbrojenia krawędziowego, gdzie program pokazuje mniejszą nośność połączenia przy zastosowaniu dłuższych pretów dozbrajających krawędź płyty. Nie wspomnę już, że warunek wyłamania krawędzi płyty, dla kotew oddalonych o około 2m od jej krawędzi też nie jest logiczny. To są przykłady, które na szybko przytoczyłem, ale z którymi spotkałem się wykonując obliczenia w Państwa programie.


1 comment on this reply
Posted by  HILTI Technical Competence Center4 miesiące temu
Jeżeli chodzi o kwestie nieliczenia, to jak już wskazałem wcześniej to kwestia wyboru odpowiedniej metody - odpowiedź załącznikiem PE4. Co do kwestii odległości od krawędzi to nie jest to kwestia programu, a wytycznych do obliczeń zakotwień. Polecam Panu inny wątek na Ask Hilti wyjaśniający dlaczego ten parametr jest brany pod uwagę nawet gdy odległość od krawędzi będzie wynosić 10km: https://ask.hilti.pl/question/duza-rozbieznosc-nosnosci-na-wylamanie-krawedzi-betonu-w-zaleznosci-od-jej-odleglosci/gis25s Co do zbrojenia to jest to dość specyficzna metoda obliczeniowa i wymaga wzięcia kilku różnych aspektów pod uwagę na etapie projektowani konstrukcji. Ciężko to w prosty sposób wyjaśnić na forum bo należy analizować konkretne przypadki. Natomiast nasz zespół jest gotowy się Panem spotkać (na żywo/wirtualnie) by temat wyjaśnić szerzej - w tym celu polecam kontakt przez WsparcieTechniczne.pl@hilti.com Pozdrawiam

Content is loading